بوی ماه مبارک رمضان می آید و ابزارهایی که هم اکنون برای رصد ماه نو وجود دارد

مثل همیشه آمدن ماه رمضان یک رسم قدیمی برای مشخص کردن روز اول ماه قمری بحثهایی خواهد داشت.

روی گوشی آندروید شما میتوانید از چندین نرم افزار استفاده بفرمایید که موقعیت ماه و درصد مشاهده شدن آن را نشان میدهد.

Image

فرض کنیم امروز آخر شعبان است و من میخواهم بدانم ماه کجای آسمان است؟

از اپ بسیار زیبای گوگل به نام گوگل اسکای مپ استفاده میکنیم که میگوید فلان سیاره یا فلان ستاره الان کجای آسمان است؟ و آیا من میتوانم آنرا ببینم یا نه؟ چرا که گاهی وقتها آن جسم آسمانی درست زیر پای ما و در واقع آنطرف کره زمین است :))

برای نصب برنامه میتوانید از مارکت بازار (یا سایر مارکتهای ایرانی یا بلک مارکتها یا مارکت اصلی گوگل) استفاده بفرمایید و بعد از نصب برنامه باید در قسمت جستجوی آن کلمه moon را وارد کنید و برنامه یک فلش به شما نشان میدهد که با جابجا کردن گوشی به سمت آسمان آن فلش را دنبال میکنید تا سیاره هدف در محل مورد نظر مشاهده شود.

Image

Imageوقتی به این نرم افزار معتاد شوید دیگر کاریش نمیشود کرد!

یک سری نرم افزارهای دیگر هم هستند که از روی محاسبه محل اقامت ما و محاسبات ریاضی قسمتی از ماه را که مشاهده میشود و اطلاعات دیگر را مربوط به ماه به ما نشان میدهد.

مانند moon deluxe lightکه در لحظه نشان میدهد که ماه الان چه شکلی است؟

Image

حال تنها یک مشکل میماند. آیا ما به علم اعتماد داریم یا به چشمهایمان؟

مثالی که به ذهنم میرسد مثال ماشین حساب و دبستان است. میگویند در ژاپن به کودکان دبستانی کار با ماشین حساب را یاد میدهند تا وقت بیشتری برای استفاده از ابزار و رسیدن به نتیجه داشته باشند. در حالی که در ایران به کودکان دبستانی اجازه استفاده از ماشین حساب را نمیدهند تا جدول ضرب را ذهنی یاد بگیرند و ازبر باشند. تا وقتی بزرگ شدند و تاجر شدند و ماشین حساب در دسترسشان نبود به طور ذهنی محاسباتشان را انجام دهند.

خب ما یکم طرز فکرمان فرق دارد.

 

Advertisements