آرزوهای سال نو

این مطلب آقای توکا را که خواندم چیزهایی برایم حس شد که دلم خواست … یکبار یکی از مقیمان کانادا بهم گفت که آب و هوای تورنتو شبیه اردبیل خودمان است و در منطقه دمایی شبیه هم هستند. اینجا هم ما تا اوایل اردیبهشت اطلسیها را نمیکاریم. چون برف ممکن است ببارد و پدر اطلسی را می‌آورد جلوی چشمش.

ولی یک چیز دیگر اینجا این است مردم علاوه بر چهارشنبه سوری و آرزوهایی که هنگام پریدن از آتش میکنند.
روز سیزده فروردین هم که مردم کنار آبها و رودخانه‌ها معمولا میروند برای سیزده به در. و هر نفر علاوه بر سبزه سفره هفت‌سین که به آب میسپارند. ۷ عدد سنگریزه هم جمع میکنند و برای هرکدام آرزویی میکنند و به آب میاندازند.

من سالهاست سنگی نیانداخته‌ام ولی روزهای کنکور و آخرهای دبیرستان و سربازی چه سنگهایی که نمی‌انداختم! حتی یکبار به جای هفت سنگ کوچک یک سنگ خیلی بزرگ انداختم که شاید از شر کنکور خلاص بشوم! ولی سالها پشت سرهم از کاردانی ریاضی دانشگاه آزاد از شهرهای مختلف قبول میشدم. و آخر سر من تسلیم شده از رو رفته و خواندم و هر چند به مشقت ولی بالاخره آن مدرک به کارم آمد تا در رشته دلخواهم بتوانم ادامه بدهم.

شاید آرزوهای اینطوری گاهی مسخره به نظر بیاید ولی فولکلوری که برایمان مانده همین چیزهاست. دلمان به این چیزها خوش است دیگر.
امسال میرم میگردم ۷ تا سنگ خوشگل پیدا بکنم. سخت ترین قسمت ماجرا پیدا کردن آرزوهای این سنگهاست! باور کنید. یکبار امتحان کنید. مثلا خریدن یک کانن G12 که آرزو نیست که! بالاخره پولش را جور میکنی و میخری. یا یک تویوتا هایلوکس وانت که آرزو نیست که! اون هم مثل ماشینهای دیگر خراب میشود تعویض روغن میخواهد دردسر دارد. پارک میکنی میری یکی میخواد دور بزنه میاد یک ورت رو خط میندازه! سالی کلی پول بیمه بدنه میدی و هیچوقت نمیتونی استفاده کنی! چرا؟ چون بیمه بدنه برای روزهای سرقت و اینا است…

آرزو مثلا چی باید باشه؟
مثلا یکی از نزدیکترین دوستانم دلش قلنج میرود دو هفته برود آلمان! در حالیکه من دلم قیلی ویلی میرود کنکور ارشدی را که خراب کرده‌ام یک جوری قبول بشوم! ذخیره و مات‌قیراقی هم قبول است! ولی بعدش چی؟ آن دو هفته آلمان تمام میشود و آن دوسال ارشد هم تمام میشود. اینبار من میمانم و کنکور بعدی و دوستم میماند و کشور بعدی! بعدش چی؟

آرزو باید همچنین جفت و جور باشد. آرمانی باشد. دست نیافتنی باشد. قشنگ باشد. رویایی باشد. نمیدونم.

Advertisements